Seznámení s Linuxem

co je to linux

Kdysi jsem napsal stránku Seznámení s Linuxem, kde jsem se snažil vysvětlit co to ten Linux vlastně je a jeho výhody a nevýhody. Dnes už o Linuxu slyšel snad každý, takže se zaměřím na praktičtější otázku – jak a kde Linux získat a jak si ho vyzkoušet.

Tučňák, kterého vidíte vedle na obrázku, je logo Linuxu. Pokud někdy někde na takového tučňáka na internetu narazíte, pak si můžete být téměř jisti, že jde o Linux. Pokud se na něj dlouze zadívate a budete mít pocit, že na vás mrknul, jste vyvolení pro Linux :-)

Proč Linux ano?

Je ideální na práci s internetem, je bezpečný (žádné viry), je spolehlivý a je zadarmo. Je výborný pro ty, co se chtějí v operačním systému hrabat, pro programátory a pro ty, co se jimi chtějí stát, ale i pro všechny, co chtějí počítač na běžnou domácí práci. Dobrou reklamou na Linux je stránka proc.linux.cz.

Proč Linux ne?

Není podporován všemi výrobci hardware, takže se může stát, v Linuxu nebude všechen váš hardware fungovat (typicky mobilní telefony).
Většina her je napsána pro Windows. Sice existují různé projekty, které umožňují spouštět hry pro Windows i v Linuxu, ale ne u všech her se to daří.
New: Steam je na Linuxu!
Možná používáte ve Windows nějakou aplikaci, pro kterou neexistuje v Linuxu alternativa.
Řešením těchto problémů je vybírat si takový hardware, který je v Linuxu podporován a na hry a programy nepodporované Linuxem, si nechat Windows (můžete mít na jednom počítači oba operační systémy najednou!).

Distribuce Linuxu

Distribuce je něco, co ze světa Windows neznáte. Díky tomu, že si Linux může každý přizpůsobit jak chce, vzniklo mnoho linuxových distribucí, podporovaných velkými i malými firmami, linuxovými komunitami i jednotlivci.

Linuxová distribuce je, jednoduše řečeno, upravený a nakonfigurovaný Linux s výběrem mnoha běžných linuxových aplikací a s pár aplikacemi navíc, které v jiných distribucích nenajdete.

Existují například speciální, tzv. live distribuce. Ty se dají spustit přímo z CD, DVD nebo USB, aniž by se instalovali do počítače. Jsou tak skvělou možností, jak si Linux vyzkoušet. Mnoho distribucí má svou live verzi i klasickou verzi, která se instaluje do PC.

Linuxové distribuce se dají ještě rozdělit na desktopové a serverové. Desktopové jsou určené pro takové to běžné, domácí použití, zatímco ty serverové na servery (většina internetu běží na linuxových serverech!).
Serverové distribuce se soustředí především na bezpečnost a stabilitu, zatímco ty desktopové na co nejnovější verze programů. Většina distribucí se dá použít jako server i jako desktopové prostředí, takže v nich není zase takový rozdíl. Hlavní rozdíl je v aktuálnosti versus stabilnosti použitých verzí programů.

Další rozdělení distribucí může být na komerční (tj za peníze) a nekomerční (zdarma). Zde je třeba zdůraznit, že nekomerční distribuce jsou zcela plnohodnotné. Komerční distribuce v ceně zahrnují především technickou podporu a programy určené do komerční sféry. Nenechte se tedy zmást tím že je to zadarmo, i s nekomerční distribucí získáte operační systém srovnatelný s MS Windows Ultimate (a v mnoha ohledech lepší :).

Vyberte si svou distribuci

Níže je malý přehled několika linuxových distribucí, které jsem si oblíbil a které jsou všeobecně známé. Dá se říct, že vybírat si správnou distribuci je jako vybírat si to správné auto. Je dobré si ujasnit, k čemu to bude potřeba, jak to má být velké, jakou to má mít barvu atp.
Na internetu najdete spoustu ohnivých diskuzí (flame) o tom, která distribuce je lepší. Nedoporučuji je číst, je to zdraví škodlívé :-).

  • OpenSuSE

    OpenSuSE

    SuSE Linux je vyvíjen jako komerční produkt jak pro servery, tak pro desktop (SuSE Linux Enterprise = SLED). Na jeho vývoji se podílí firma Novell, což je dostatečná záruka kvality této distribuce.
    OpenSuSE distribuce, která je založena na SuSE, je ke stažení zdarma. Můžete si však přikoupit podporu, která vám pomůže do začátků s vašimi dotazi.

    SuSE byla má první Linuxová distribuce a i dnes, poté co jsem ji na delší čas opustil kvůli Debianu a Ubuntu, jí mám nainstalovanou na svém počítači. Jedná se o kvalitní a stabilní distribuci s jednoduchou instalací a konfigurací, díky speciálnímu nástroji YaST. OpenSuSE je určeno především na desktop a je vhodné pro běžné uživatele.

    Recenze OpenSuSE 12.2
    Podpora multimédií v OpenSuSE

  • Ubuntu

    Ubuntu

    Ubuntu je v současnosti nejoblíbenější a nejrozšířenější desktopová distribuce. Obsahuje asi nejlepší podporu hardware a je zaměřena na běžné uživatele, tedy na jednoduchou instalaci a správu. Proto je to jednou z nejlepších voleb pro úplné začátečníky. Ubuntu je navíc první oficiálně podporovanou distribucí pro Steam.

    Ubuntu je založeno na distribuci Debian, ale obsahuje (nej)novější software. Daň za to je snížená stabilita. Například se mi nikdy nevyplatilo upgradovat Ubuntu hned po té, co vyjde nová verze (které vycházejí velmi čalsto - cca 2x do roka). Lepší je s upgradem na novou verzi počkat cca 2 týdny, než tomu vychytají všechny mouchy, pak už je to bezproblémové :).

    Ubuntu má jako základní grafické prostředí GNOME. Existuje ještě verze "https://www.kubuntu.org/">Kubuntu, která používá grafické prostředí KDE a XUbuntu, které je zaměřené na slabší počítače a používá grafické prostředí Xfce.

  • Slax

    Slax

    Slax je skvělá live distribuce vyvíjená čechem Tomášem Matějíčekem. Slax je velice malý (vejde se do 200 MiB,takže i na tzv. mini CD disky), dá se nainstalovat na CD i na USB. Můžete tak mít operační systém na vaší USB klíčence :).

    Instalace je bezproblémová, a pokud jej budete instalovat na USB klíčenku, můžete jí (USB klíčenku) dále používat pro přenos dat, jako dříve (jen si nějaké místo zabere Slax).

    Slax se hodí profesionálům, kteří čas od času potřebují live distribuci pro opravu poškozeného operačního systému v počítači, tak pro začátečníky, kteří si chtějí vyzkoušet linux. Je ale nutno mít na paměti, že 200 MiB velká live distribuce se nemůže rovnat skutečné, několik GB velké distribuci linuxu. Je to jen jakási „ochutnkávka“ linuxu :).

  • Knoppix

    Knoppix

    Knoppix je další live distribuce, která je určená pro spouštění z CD a DVD. Tato distribuce je, stejně jako Slax, určená pro vyzkoušení začátečníkům (není určena k instalaci na počítač). Oproti Slaxu obsahuje více programů, ale je vyvíjena v německu, takže se vám nemusí hned napoprvé podařit spustit češtinu (ale jde to).

    Knoppix si můžete koupit i s přiručkou.

  • Mageia

    Mageia

    Mageia je distribuce, která je založená na dřívějším Mandrive Linuxu (ještě dříve Mandrake). Mageia vznikla v září roku 2010 a je podporována nevýdělečnou organizací, na které se podílí více jak sto lidí z celého světa.

    Mandriva Linux byl dlouhodobě velice oblíbená distribuce, nicméně se už nevyvíjí. S distribucí Mageia nemám zkušenosti, ale vysoká obliba Mandrivy je, myslím, dobrý důvod pro vyzkoušení. Navíc má Mageia v repozitářích Steam :-).

  • Fedora

    Fedora

    Fedora je nekomerční verze komerčního Red Hat Linuxu. Je to vlastně taková konkurence OpenSuSE, jako je Red Hat konkurence SuSE. Red Hat byla kdysi velice populární distribuce, než zkomerčněla. Fedora je samozřejmě zdarma.

    S touto distribucí osboní zkušenosti nemám, takže k ní nemohu napsat více podrobností.

  • SystemRescueCd

    SystemRescueCd

    SystemRescueCd je výborná live distribuce pro profesionály. Obsahuje programy potřebné pro záchranu poškozených operačních systémů, nebo třeba program, s jehož pomocí můžete přerozdělovat velikosti oddílů disku.
    Lze ji nainstalovat na CD nebo USB.

    SystemRescueCd je založena na distribuci Gentoo. Není vhodná pro začátečníky.

  • Debian

    Debian

    Debian je distribuce určená především na servery. Pro začátečníky není nejvhodnější, ale je to velice stabilní a bezpečná distribuce. Nevýhoda je, že se neaktualizuje moc často, proto obsashuje oproti ostatním distrbucím poměrně zastaralý (ale stabilní) software. Nicméně i přes to lze Debian používat na desktopu, obsahuje snad nejrozsáhlejší kolekci softwaru.

    Debian jsem dlouhou dobu používal na svém desktopu, než jsem přešel na Ubuntu. Napsal jsem i příručku o instalaci Debian Woody, která je dnes velice zastaralá, tak se jí nenechte vylekat :). Je to hezká ukázka toho, jak daleko se Linux za ty roky posnul. Najdete tam i tipy na zajímavé programy, ale i to už bude většinou zastaralé.

    Aktuální dění kolem Debianu můžete sledovat na www.debian-linux.cz/.

  • Gentoo

    Gentoo

    Gentoo je distribuce určená pro (velmi) pokročilé uživatele. Její specifikací je to, že umožňuje / nutí uživatele sestavit si celou distribuci na míru svému počítači. Programy i celý OS se přeloží přesně pro váš hardware, takže jej budou využívat tak dobře jak to jen jde. Ale instalace/upgrade je asi ze všech distribucí nejobtížnější (né že bych to někdy zkoušel).

Distribuce linuxu se dají sthánout přímo z internetu, nebo si je můžete v internetovém obchodě obědnat poštou domů. Také v kamenných knihkupectvích lze tu a tam koupit nějakou tu linuxovou distribuci.

Existuje spousty dalších zajímavých distribucí. Damn Small Linux je malá live distribuce která se vám vejde na mini CD. ArchLinux je zase oblíbená dekstopová distribuce. A takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho. Popis hlavních linuxových distribucí (v angličtině) najdete například na www.linux.com/distributions/. Je jich opravdu hodně.

Můj první Linux (linuxová distribuce) byl SuSE Linux 6.4, který jsem koupil v knihkupectví za 100 Kč. Bylo to jen jedno CD, kde bylo tehdy ještě prostředí KDE1, spousta programů vhodná pro programátory (jazyk C, python, atd.), nějaký ten mp3 přehrávač a obrázkový prohlížeč, Netscape, Apache a to bylo vcelku vše.
Dnešní distribuce, které jsou zdarma, jsou nabity tisíci programy, včetně např. LibreOffice.

Vyzkoušejte si

Pokud si chcete Linux vyzkoušet, aniž byste si jej instalovali do počítače, máte několik možností. Buď vyzkoušítě některou „live“ distribuci, která se spouští z CD / DVD / USB, nebo si můžete Linux nainstalovat do virtualizačního stroje.

VirtualBox VirtualBox je můj nejoblíbenější virtualizační stroj. Je to softwrare, který si nainstalujete do svého počítače. Do tohoto softwaru můžete nainstalovat téměř libovolný operační systém, jako byste jej instalovali do skutečného počítače.

Můžete tak mít spuštěné své oblíbené Windows a přitom ve VirtualBoxu provozovat Linux (nebo naopak). Můžete si nainstalovat tolik Linuxů, kolik vám místo na vašem disku dovolí. Můžete si tak vyzkoušet bez problémů všechny linuxové distribuce a pak je třeba zase smazat bez toho, abyste jakkoliv ovlivnili svůj počitač.

VirtualBox vytváří skutečně vyrtuální prostředí / počítač, který je zcela oddělen od vašeho skutečného počítače (a tedy i jeho systému sobuorů). Nemusíte se tak bát, že byste při práci ve VirtualBoxu jakkoliv ovlivnili / poškodili funkci vašeho operačního systému.

VirtualBox můžete používat zdarma!

Pokud se přeci jen rozhodnete nainstalovat linux do počítače, můžete ho mít na svém počítači společně s Windows
Při startu počítače si pak vyberete, který operační systém spustit – jestli Windows, nebo Linux. Pokud se rozhodnete instalovat Linux na počítač kde už jsou Windows, zálohujte si všechna data. Pokud se vám instalace nepovede, mohlo by se stát, že si vše ve vašem počítači smaže!

Začátečníkům může pomoci se základním nastavováním Linuxu a jeho služeb program webmin. Webmin se dá snadno nainstalovat z distribučního balíčku a je částečně počeštěný! Po instalaci poslouchá na portu 10000, tj. dostanete se k němu na adrese https://localhost:10000/. Pro řístup do administrace zadejte uživatele root a jeho heslo (heslo administrátora Linuxu).

Čeština v Linuxu

Dnes už se o češtinu v Linuxu starat nemusíte. Linuxové distribuce určené pro čechy jsou počeštěné a vše funguje tak jak má. Zřejmě proto jsou projekty jako je Czech-HOWTO, viz http://www.linux.cz/lokalizace.html, mrtvé.
Snad je třeba zmínit jen to, že je v některých distribucích v grafickém rozhraní potřeba nastavit rozložení klávesnice, abyste mohli přepínat mezi českou a anglickou klávesnicí. (To většinou snadno najdete v nastavení systému v nějakém klikatelném grafickém rozhraní).

Kdysi jsem popsal lokalizaci distribuce Debian Woody, ale ta je již dnes zastaralá.

Čeština v konzoli

Zkušenější uživatelé Linuxu budou možná využívat i přikazový řádek (konzoli). V grafickém prostředí si můžete spustit konzolový terminál, ve kterém problémy s češtinou zřejmě nebudou.
Standartně se můžete přepnout do textové konzole pomocí kláves CTRL+ALT+F1. Pak se můžete přepínat mezi několika konzolemi pomocí ALT+F1, ALT+F2ALT+F6 a zpět do grafického prostředí pomocí ALT+F7 nebo ALT+F8.

Musím zde pochválit distribuci OpenSuSE, kde funguje správně čeština i přepnutí do console, včetně přepínání mezi českou a anglickou klávesnicí (pomocí klávesy Pause).

Pokud nemáte na počítači klávesu Pause, můžete přepínat rozložení klávesnice příkazy loadkeys qwerty/cz loadkeys cz-qwerty nebo loadkeys cz (pro qwertz), a loadkeys us. Budete na to pravděpodobně potřebovat superuživatelská práva.

Další info viz konfigurace.

Komentář Hlášení chyby
Created: 11.9.2005
Last updated: 19.1.2017
Tato stánka používá ke svému běhu cookies, díky kterým je možné monitorovat, co tu provádíte (ne že bych to bez cookies nezvládl). Také vás tu bude špehovat google analytics. Jestli si myslíte, že je to problém, vypněte si cookies ve vašem prohlížeči, nebo odejděte a už se nevracejte :-). Prohlížením tohoto webu souhlasíte s používáním cookies. Dozvědět se více..