Sally Linux Strana1 Strana2 Programy(Woody+Sarge!)  Verze dokumentu: 1.11

3. Konfigurace základního systému a výběr balíků

Po prvním nastartování nainstalovaného Linuxu přichází na řadu jeho konfigurace. Zde se dozvíte, jak na které otázky odpovědět.

  1. Is the hardware clock set to GMT? Pokud používáte Windows, odpovězte NO, dále vyberte Europe a dále Prague.
    md5 password? Kvůli kompatibilitě se staršími programy je implicitně vybráno NO, vy vyberte YES (md5 je nový a bezpečnější způsob šifrování)
    shadow passwords Odpovězte YES. NO by odpověděl jen absolutní hazardér. Tato možnost výběru je zde jen kvůli vskutku pravěkým programům. Podle mě je zbytečné se na to ptát.
    Potvrďte následující upozornění.
  2. Zadejte dvakrát to samé heslo pro superuživatele (root). NEZAPOMEŇTE JEJ!!! V případě, že zapomenete heslo superuživatele, pomáhej vám pánbůh! Upozorňuji, že heslo se při zadávání na obrazovce nezobrazuje (ani hvězdičky známe z Windows). Jedině superuživatel root může konfigurovat systém, zakládat nové &bdqo;obyčejné“ uživatele, má všemocná přístupová práva atp.
    Nyní budete dotázáni na to, zda chcete vytvořit normálního uživatele. Potvrďte YES. Vytvořte normálního uživatele (login bez mezer a české diakritiky). Až se budete s Linuxem učit pracovat, přihlašujte se jako obyčejný uživatel. Ten totiž nemůže špatným příkazem zlikvidovat celý systém. Pokud byste například jako root zadali (nešťastnou náhodou) příkaz rm -r //* (třeba místo neškodného rm -r /tmp/*), zničili byste všechna data na disku!!! Uživatel si může zničit jenom svoje data.
  3. remove the pcmcia packages? PCMCIA je podpora pro sloty v počítači, do kterých je možné vkládat různé karty. Bývají v přenosných počítačích. Pokud je nemáte, vyberte YES.
    Do you want to use a PPP connection to install the system? NO. Nebudeme k instalaci používat internet. Vložte první CD, vyberte cdrom a pokračujte ENTREM.
    Začíná probíhat scanování CD. To chvilku trvá. Poté se Vás instalační program zeptá, zda máte další CD. Vložte do CD-ROMu CD Debian Woody 2 a potvrďte YES. Opakujte pro všechny CD Debianu a po posledním oscanování zadejte NO.
    Add another apt source? NO. Od jinud než z CD instalovat nebudeme
    Use security updates from security.debian.org? Pokud máte internet, můžete odpovědět YES a budou se vám automaticky stahovat bezpečnostní záplaty systému. Jinak odpovězte NO.
  4. Run tasksel? YES
    Teď vyberte balíčky programů, které chcete nainstalovat. Doporučuji vybrat tyto:
    X Window systemGrafické prostředí KDE a GENOME. Zabírá dost místa, měli byste mít alespoň 1GB místa na Linux.
    Desktop environmentZákladní rozhraní pro grafické prostředí.
    dialup systemHodí se, i když nemáte internet (např. pro spojení kabelem s jiným PC)
    SQL DatabaseNainstaluje se PostgreSQL
    mail serverUrčitě jej nainstalujte, i když nemáte internet. Poštou Vám budou chodit zprávy systému.
    web server (apache)Též se hodí, i když nemáte internet. Například při vytváření CGI skriptů, provozu SQL databází atp.
    C and C++Spousta programů z internetu do Linuxu se musí nejdříve přeložit, než je možné je použít (většinou to stačí příkazem make;make install, tak se neděste). K tomu je zapotřebí mít nainstalován předkladač programovacího jazyka.
    Tcl/TkStejný důvod jako u C and C++. Tcl/Tk je potřeba pro mnoho programů s grafickým uživatelským rozhraním.
    Tex/LaTexPro práci s fonty vhodnými pro tisk

    Balíčky vyberete pomocí mezerníku, mezi výběrem balíčků, a dalšími tlačítky přeskakujete pomocí tabelátoru.
    Výběr potvrďte označením FINISH tabelátorem a ENTER.
    Poznámka: tasksel můžete spustit kdykoliv později, proto v této chvíli nemusíte vybrat nic, třeba pokud máte obavu o dostatek místa na disku.
  5. Run dselect? NO! To je jen pro zkušené uživatele. Jestli dáte YES a pak nebudete vědět co dělat, nevolejte mi! Program dselect je možno spustit kdykoliv později příkazem dselect. Jak tento program používat se dočtete například v dokumentu na prvním instalačním CD v adresáři ./install/dos/cs/dselect-beginner.cs.html.
  6. Začíná kopírování dat z CD na disk. Uvidíte něco takového:
    0 packages upgraded, 454 newly installed, 1 to remove ...
    Tj. 454 balíků vybráno k instalaci (záleží co jste vybrali v programu tasksel) 1 k odebrání, pak vidíte kolik bude instalace zabírat místa na disku. Na otázku Do you want to continue? [Y/n] odpovězte y nebo stistněte ENTER.
    Poté budete požádáni o disk Debian Woody číslo 1:
    Media change: ....Official i386 Bianry-1 ...
    Během instalace budete požádáni ještě o některé další CD (opět záleží na tom, jaké balíky jste vybrali).

    Délka této části instalace záleží na výkonu PC. Většinu dat zkopírujete z prvního CD, z ostatních to bude již méně, tak se neděste, že to trvá… Během kopírování po pás také bude chtít instalační program pro nějaké balíky další informace. Většinou budete mít možnosti na výběr a většinou bude stačit nechat implicitní hodnoty.
    Výjimkou může být například výběr jazyka nebo kódování, proto si vždy pečlivě přečtěte, co po vás instalační program chce. Vždy vybírejte českou znakovou sadu LATIN2, cs_CZ ISO-8859-2. Nebo když instalujete X Window systém, tak musíte zadat informace o vašem monitoru a grafické kartě atp. Tyto informace jste si jistě před začátkem instalace zjistili, jak jsem říkal, že? Důvěřujte svému instinktu, síla vás provází!

    Během instalace na mě vyskočila hláška:
    Errors wer encountered while processing:
    cxref
    gdm ....

    Pokud se vám něco takového také stane, v klidu a bez emocí tuto hlášku odENTERujte. Po skončení instalace pak uvidíte:
    Packages failed to install retry? Odpovězte YES.
    Run tasksel? Odpovězte NO.
    Run dselect? Odpovězte NO.

    Nechte doinstalovat vybrané balíky.

  7. Instalace je hotova. Můžete se přihlásit jako root. Při psaní hesla se na obrazovce nic nezobrazuje!

    debian login: root
    Password:

    Počítač vypnete příkazem: shutdown -h now nebo prostě halt. Restartujete pomocí shutdown -r now nebo CTRL+ATL+Delete. Jiným způsobem počítač nevypínejte!!! Nemusíte to však hned dělat a můžete pokračovat v instalaci.

4. Manuální konfigurace nainstalovaného systému

  1. Zde se dozvíte, jak svého Debiana doladit. Budeme zde pracovat s textovými konfiguračními soubory. Existuje mnoho dobrých a dva výborné programy na editaci textových souborů (vim a emacs). Jejich ovládání však není pro začátečníka moc srozumitelné a není účelem tohoto dokumentu je popisovat. (Popis programu vim najdete na stránkách o Linuxu v sekci příkazy). Nejprve si nainstalujeme souborový manažer mc (viz dále), který umožňuje snadnou editaci textových souborů i pro laika.
  2. Pokud jste počítač restartovali, pak se nejspíše pokusí Debian nastartovat grafické prostředí. Pokud jste při instalaci špatně zadali některé informace např. o monitoru, pak monitor jen několikrát zabliká a nakonec před vámi zůstane textová konzole. Pokud se grafické prostředí spustí, do konzole se přepnete pomocí CTRL+ALT+F1. Mezi grafickými konzolemi se přepíná pomocí ALT+F1 až ALT+F6 a do grafického prostředí pomocí ALT+F7 (a tak pořád dokola :-).
  3. Přihlaste se do textové konzole jako superuživatel root. Na výzvu login: napište root a na výzvu Password: zadejte heslo (při jeho psaní se na obrazovce nic nevypisuje). Budeme muset konfigurovat některé textové soubory a k tomu použijeme program Midnight Commander. Nainstalujte jej příkazem apt-get install mc. Všechno co budete kdy instalovat, musíte instalovat jako uživatel root. Vložte CD o které jste požádáni a stiskněte ENTER.
  4. Nyní můžete nainstalovat myš do konzole. Tato myš může být v konfliktu s myší v grafickém prostředí, proto doporučuji se k tomuto kroku vrátit později.
    Myš do konzole nainstalujete pomocí příkazu apt-get install gpm. Při instalaci musíte myš nastavit. Toto nastavení lze kdykoliv později změnit pomocí příkazu gpmconfig. Pokud máte sériovou myš na 1 portu (COM1), pak zadejte zařízení /dev/ttyS0, na 2 portu /dev/ttyS1 atd. Paralelní myš je na /dev/psaux (většina moderních PC). Vyberte typ myši. Máte-li např. Genius s kolečkem vyberte ms3, pro paralelní myš např. ImPS/2. Budete-li používat X Windows, použijte ještě volbu -Rms3 (kde místo ms3 bude typ vaší myšky). Výsledně byste měli mýt pro sériovou myš Genius na prvním portu následující volby: -m /dev/ttyS0 -t ms3 -Rms3. Pokud vám myš neběží, zkuste jí spustit pomocí /etc/init.d/gpm restart. Je-li myš konzole v konfliktu s grafickým prostředím (nejdříve čtěte dále), pak jí odinstalujete příkazem dpkg --purge gpm.
  5. Nastavení rozlišení monitoru můžete zkusit pozměnit pomocí příkazu xdebconfigurator ze stejnojmenného balíku, který nainstalujete pomocí příkazu:
    apt-get install xdebconfigurator
    Prozatím však můžete tento krok vynechat.
    Poznámka: Tento nástroj je součástí distribuce Sarge. O instalaci balíků se dočtete níže.
  6. Spusťte Midnight Commander příkazem mc. Pokud jste instalovali X Window a nešlo Vám spustit, najděte si soubor /etc/X11/XF86Config-4. Mě při spouštění KDE2 dělala problémy volba Option "DPMS" v sekci Monitor. Najděte ji, zakomentujte pomocí # a vyzkoušejte co to udělá. Tato volba se používá pro přechod monitoru do režimu „StandBy“ pro úsporu elektřiny při „nepoužívání monitoru“. Není však podporován každým hardwarem.

    V případě, že vám nepůjde myš kvůli konfliktu s konzolou, najděte sekci
    Section "InputDevice"
       Identifier   "Configured Mouse"
    ....
    EndSection

    a nastavte Option  "Device" na "/dev/gpmdata"
    a               Option  "Protocol" na "IntelliMouse"

    Poslední chyba v konfiguračním souboru /etc/X11/XF86Config-4 může být v sekci

    
    Section "ServerLayout"
        Identifier    "Default Layout"
        Screen        "Default Screen"
        InputDevice   "Generic Keyboard"
        InputDevice   "Configured Mouse"
        InputDevice   "Generic Mouse"
    EndSection
    	

    Jak vidíte, sekce obsahuje dvě vstupní zařízení pro myš (Configured Mouse a Generic Mouse). Volbu Generic Mouse zakomentujte pomocí znaku # na začátku řádku, nebo ji rovnou smažte.

    Jestliže ani to nepomůže, a myš v grafickém prostředí (po jeho restartu) nepůjde správně, pak myš z konzole raději odinstalujte a poraďte se s někým moudřejším (nebo nastudujte manuály).

    Grafické prostředí můžete zkusit spustit například pomocí příkazu /etc/init.d/kdm restart. Teprve poté se projeví změny v konfiguračním souboru /etc/X11/XF86Config-4 popisované výše !! Pokud se spustí, ale monitor nebude pracovat správně, shodíte jej pomocí CTRL+ALT+BACKSPACE, respektive přepněte do konzole (CTRL+ALT+F1) a jako superuživatel root zadejte /etc/init.d/kdm stop.

    Poznámka: kdm (KDE desktop manager) je jeden z několika, které můžete mít na počítači nastavené. Další je /etc/init.d/gdm a /etc/init.d/xdm. Který se spustí je určeno v souboru /etc/X11/default-display-manager.

  7. Konfigurace LILO
    Proveďte v případě, že máte instalován ještě jiný OS než Linux a instalace LILO provedená během instalace Vám nevyhovuje.
    Otevřete (v mc) soubor /etc/lilo.conf. Zrušte komentář u volby prompt. Zapište na konec souboru:
    other=/dev/hda1
        label=Windows

    kde /dev/hda1 je označení partition, kde jsou nainstalovány Windows (více viz. výše u rozdělování disku). Můžete též chtít startovat z diskety, potom zapište také:
    other=/dev/fd0
        label=floppy
        unsafe

    Poznámka: V názvu OS (Linux, floppy, Windows) nepoužívejte mezery!!!

    Změny uložte a příkazem lilo LILO nainstalujete.

  8. Pokud máte LCD monitor, možná budete muset nastavit vga režim v lilo, abyste mohli pracovat v konzoli a monitor neztrácel signál. V souboru /etc/lilo.conf je standardně nastaveno vga=normal a toto nastavení je někdy potřeba změnit dle rozlišení vašeho monitoru (pro 1280x1024 je to vga=0x31B). Nebo můžete zkusit vga=ask, což způsobí, že budete na rozlišení dotázáni při startu počítače.
    Pro změnu rozlišení konzole (pokud máte funkční framebuffer), slouží fbset (nainstalujete pomocí apt-get viz níže).

    Poznámka: Tento bod klidně přeskočte, v tuhle chvíli není důležitý. Ke konfiguraci konzole se můžete vrátit později, až budete vědět co to vlastně je a k čemu.

  9. Zvuk může spouštět pouze superuživatel a uživatelé, kteří patří do skupiny audio. Pokud jste vytvořili obyčejného uživatele (např. rimmer), otevřete soubor /etc/group a na řádce audio:x:29: připište jména všech uživatelů, kteří mohou pracovat se zvukovou kartou oddělené čárkou (audio:x:29:rimmer,dalsi).
  10. Jistě si budete chtít jako obyčejný uživatel přehrávat audio CD. K tomu musíte mít příslušná práva k vašemu CD-ROMu. Nastavte je pomocí příkazu chmod +r,+w /dev/hd? kde /dev/hd? je speciální soubor reprezentující váš CD-ROM. (Více viz. rozdělování disku). Pokud jej nevíte, zkuste příkaz ls -l /dev/cdrom. Z výstupu tohoto příkazu by vám mělo být jasné, jaký speciální soubor odpovídá vašemu CD-ROMu.
  11. V Linuxu existují tzv. manuálové stránky, které popisují funkce programů, příkazy atp. Abyste mohli vyhledávat pomocí klíčových slov (např. man -k mozilla) budete muset pravděpodobně spustit příkaz mandb.
  12. V neposlední řadě si budete chtít rozchodit češtinu. Ačkoliv by popis instalace češtiny měl být v této části, nejdříve se musíme naučit instalovat balíky (viz. pátá kapitola "Instalace dalších balíků z CD"). Proto je odstavec věnovaný konfiguraci češtiny až v 6 kapitole s názvem Instalace dalších programů.

5. Instalace dalších balíků z CD

Nyní můžete nainstalovat další potřebné programy (tzv. "balíky").

Instalace pomocí apt

Balíky v Debianu vyhledáte příkazem
apt-cache search hledany_retezec
(Např. apt-cache search game)

Podrobnější popis balíku získáte pomocí
apt-cache show nazev_baliku
To se Vám bude hodit až budete vybírat další a další balíky k nainstalování :-)

Nainstalujete je příkazem
apt-get install nazev_baliku.

Odinstalujete jej příkazem
dpkg -r nazev_baliku (konfigurační soubory balíku zůstanou)
nebo pomocí
dpkg --purge nazev_baliku (odinstalujete a smažete i konfigurační soubory k danému balíku)

Poznámka: Při instalaci můžete instalovat více balíků naráz: apt-get install balik1 balik2 balik3 …
Poznámka: Některé balíky ke své funkci potřebují jiné. Tyto závislosti za vás instalační program hlídá, proto se občas při instalaci balíku automaticky instalují další potřebné balíky.

Důležité balíky

Nainstalujete je takto:
apt-get install xfsprogs xfsdump vim vim-gtk libncurses5-dev

Hodně štěstí při instalaci.


Sally Linux Strana1 Strana2 Programy(Woody+Sarge!)


sallyx@centrum.cz